Nejvíce na trávnících škodí larvy tiplic, muchnic, dále drátovci - larvy kovaříků, osenice polní a listokazi. Škody však málokdy přesahují únosnou mez.
Úletové otvory tiplice bahenní na greenu, foto poskytl doc. Ing. Bohumír Cagaš, CSc. ředitel Sdružení pěstitelů travních a jetelových semen
Poškozují všchny druhy trav. Způsobují barevné změny nadzemní části drnu, jeho vadnutí a odumření. Napadený trávník je také náchylnější k chorobám, především houbovitého typu.
Příznaky napadení háďátkem psinečkovým (trojštět žlutavý), foto poskytl doc. Ing. Bohumír Cagaš, CSc. ředitel Sdružení pěstitelů travních a jetelových semen
Škodí zejména v zimě. Pod sněhem vytváří síť povrchových chodeb a požírají nadzemní část drnu. Na jaře bývá proto nutné trávník regenerovat - uhrabat, srovnat povrch, přihnojit a provést přísev travní směsí.
Poškození řádkové kultury trav myšmi, foto poskytl doc. Ing. Bohumír Cagaš, CSc. ředitel Sdružení pěstitelů travních a jetelových semen
Slimáček síťkovaný, Slimáček polní aj. Poškozují hlavně nové zásevy trávníku, a to někdy i takovým způsobem, že je nutno založení opakovat. Ochrana: včasný jarní výsev, dodržení hloubky setí.
Krtek patří k malým savcům. Je to hmyzožravec, který zahrádku dokáže zbavit i velké spousty nežádoucího hmyzu. Krtek však není oblíbeným zvířátkem a to proto, že dokáže svými krtinci zničit úplně celý trávník. Svými chodbami může také přerušit kořínky různých rostlin. V ČR jej najdete skoro všude. Nejlépe se mu daří v nadmořské výšce kolem 500 m nad mořem, jeho stopy uvidíte na polích, loukách a zahradách.
Literatura:
Cagaš, B. a kolektiv: Trávy pěstované na semeno, Vydavatelství
Ing. Petr Baštan, 2010, str. 230-232
Hrabě, F. a kolektiv: Trávníky pro zahradu, krajinu a sport, Vydavatelství
Ing. Petr Baštan, 2009, str. 183-187